Kontakt

INFOLINIA
☎️: +48 34 390 66 55
📧: esklep@pro4it.pl

SERWIS
☎️: +48 507 567 499
📧: serwis@pro4it.pl

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

rzetelna firma pro4it

 

Jaki procesor wybrać? Intel Core i3, i5 czy i7? 4

Tajemniczy numerek, który stoi przy literze „i”, wbrew pozorom, nie oznacza ilości rdzeni procesora ani innego technicznego parametru. To po prostu kolejne numery seryjne poszczególnych generacji podzespołów Intel Core. Kolejność wcale nie jest chronologiczna. Procesory generacji i3 pojawiły się na rynku w 2010 roku, i5 – w 2009 roku, a i7 miało premierę w roku 2008. Warto też pamiętać, że w ramach każdej generacji dostępnych jest co najmniej kilkanaście wersji procesora (o zróżnicowanym taktowaniu, ilości rdzeni oraz wątków i wielkości pamięci Smart Cache). Na czym więc polegają różnice między poszczególnymi generacjami?

Intel Core i3, i5 czy i7 – najważniejsze różnice

Różnice pomiędzy poszczególnymi generacjami procesorów Intel Core wynikają z:

  • liczby rdzeni oraz wątków – która przekłada się na liczbę zadań, jakie jednocześnie może płynnie obsługiwać komputer,
  • obecność dodatkowych technologii – np. takich jak Turbo Boost 2.0 czy Thunderbolt™3,
  • zastosowania, dla jakiego zostały zaprojektowane.

Nie można więc powiedzieć jednoznacznie, że i5 jest lepsze niż i3, a gorsze niż i7. Wszystko zależy od tego, z jakiego komputera korzystasz i do jakich celów.

I tak:

  • procesory Intel Core i3 są najczęściej dwurdzeniowe (poza tymi z rodziny Coffee Lake, które są 4-rdzeniowe) i nadają się dobrze do codziennej pracy, zwłaszcza na laptopach. Zapewniają szybkie ładowanie i długi czas pracy baterii oraz wyróżniają się wysoką mobilnością,
  • procesory Intel Core i5 są dostępne w wersjach dwu-, cztero-, a nawet sześciordzeniowych, a producent poleca je do komputerów domowych i firmowych. Zapewniają krótkie czasy rozruchu sprzętu i są dostosowane do odtwarzania grafiki w rozdzielczości 4K,
  • procesory Intel Core i7 są przeznaczone do komputerów stacjonarnych, laptopów, urządzeń 2 w 1 nowej generacji, także do zastosowań profesjonalnych (obciążające system gry, programy graficzne, renderowanie itp.). Ta generacja jest niezwykle zróżnicowana – procesory mają od dwóch do dziesięciu fizycznych rdzeni.

jaki procesor do laptopa

Zwróć uwagę na oznaczenia procesorów

Wybierając procesor z gamy Intel Core, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego generację. Równie ważne są oznaczenia poszczególnych modeli. Stoją za nimi konkretne dane – można z nich wiele wyczytać.

Zwróć uwagę na pierwszą cyfrę oznaczenia procesora – np. i5-3470. „3” oznacza trzecią generację procesorów z rodziny i5. Im wyższa cyfra, tym młodsza generacja, a co za tym idzie – nowocześniejszy procesor.

Istotne są również oznaczenia literowe pojawiające się w nazwie procesora. Wskazują one na jego profil. To właśnie nimi powinieneś się kierować, patrząc na parametry komputera, który chcesz kupić. Pojawić się mogą następujące oznaczenia:

  • S – mają procesory z niskim poborem mocy – co ważne np. w laptopach,
  • T – mają bardzo niski pobór mocy – są najczęściej wykorzystywane w komputerach PC,
  • Y – to procesory mobilne o bardzo niskim poborze mocy,
  • U – wyróżnia je ultra niski pobór mocy,
  • Q – to procesory wielordzeniowe (choć w przypadku procesorów i3, i5 oraz i7 wszystkie są wielordzeniowe),
  • XM/HQ – to oznaczenia wskazujące na najwyższą wydajność – poszukiwać powinni ich m.in. gracze, projektanci graficzni oraz programiści,
  • K – to procesory, które mają odblokowany mnożnik, co oznacza, że można je „podkręcać” (opcja tylko dla profesjonalistów – tych, którzy chcą wycisnąć ze sprzętu najwięcej jak się da),
  • M – tak oznacza się procesory mobilne.

Jaki procesor do laptopa i komputera?

Wiesz już, czym różnią się poszczególne procesory z rodziny Intel Core. A który wybrać do swojego komputera?

  • Jeśli potrzebujesz sprzętu do codziennego użytkowania – procesory z generacji i3 oraz niższe modele z generacji i5 będą wystarczające.
  • Do gier przydadzą się co najmniej cztero-, a lepiej ośmiordzeniowe procesory. Dlatego w grę wchodzą wyższe modele i5 oraz te z rodziny i7, oznaczone XM lub HQ,
  • Do grafiki i obróbki gier również potrzebujesz zaawansowanego procesora, a więc jednego z nowszych modeli i5, a lepiej i7.

Znajdziesz je zarówno w nowych, jak i poleasingowych komputerach. Zwróć więc uwagę na ten parametr, aby kupić komputer, który sprosta Twoim wymaganiom.

Komentarze do wpisu (4)

7 czerwca 2021

Niedawno zakupiłem i7-10700K i szczerze polecam, tak jak w artykule jest napisane, idealnie się nadaje do grania ;) Jak ktoś będzie szukał po tańszej cenie to w komputroniku jest teraz niezła promka

19 sierpnia 2021

Cyt.:"po tańszej cenie" Nie po tańszej, tylko niższej. Cena może byc niska lub wysoka, a nie tania czy droga. Tańszy to może być produkt jeśli cena jest niższa lub droższy jeśli cena jest wyższa. Nie kupujemy przecież tańszej ceny.

14 sierpnia 2022

Po polsku .......i po co ten wyklad . Wiadomo o co chodzi, tak mowimy potocznie .

6 października 2023

"Po polsku" - bardzo dobrze, trzeba uczyć matołków JĘZYKA POLSKIEGO. Wyjechało to na dwa dni z Polski i fireman, policeman, ...man jak gęsi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl