CONTACT
INFOLINE
☎️: +48 34 390 66 55
📧: esklep@pro4it.pl
SERVICE
☎️: +48 507 567 499
📧: serwis@pro4it.pl
Producer
Newsletter
Enter your e-mail address
DELL Latitude 7490 | 14" FHD TOUCH | i7-8650U | 16GB DDR4 | 512GB SSD | Intel UHD 620 | WINDOWS 11 PRO
add to wish list
Description
- 12 Months warranty
- Intel® Core i7-8650U
- 14,1" 1920x1080 FHD IPS Touch screen
- 16GB DDR4
- 512GB SSD M.2 SATA
- Windows 11 PRO ( or Windows 10 PRO - at the customer's request )
- Kamera, Bluetooth, Fingerprint sensor
Technical data
| Model | Latitude 7490 |
| Processor | Intel Core i7 |
| Information about the processor | Intel® Core™ i7-8650U Processor (8MB Cache, 1.90 GHz to 4.20 GHz) 4 cores, 8 threads |
| Cores | 4 |
| LCD size | 14.1" |
| LCD resolution | 1920x1080 FHD Touch |
| RAM | 16GB DDR4 |
| HDD capacity | 512GB SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Sound Card | integrated |
| Network | LAN 10/100/1000Mbit, WiFi, Bluetooth |
| Optical drive | No |
| Ports | 3xUSB 3.2 Gen. 1, 1xUSB Typ-C (Thunderbolt™ 3), 1xHDMI, SD Card reader, 1xRJ-45 (LAN), Audio in/out combo, Smart Card |
| Operating system | Windows 11 PRO ( or Windows 10 on customer's request ) |
| Battery | Li-Ion from 30min to 1-2h (we test them for 30 minutes without a power supply ) We give 30 day of warranty for PSU and battery |
| Keyboard | QWERTY PL/US (stickers) |
| Power supply | Yes |
| Grade | VeryGood optical state but you can see that it has been used |
| Warranty | 12 months |
