CONTACT
INFOLINE
☎️: +48 34 390 66 55
📧: esklep@pro4it.pl
SERVICE
☎️: +48 507 567 499
📧: serwis@pro4it.pl
Producer
Newsletter
Enter your e-mail address
DELL OptiPlex 5040 MT | i5-6500 | 8GB DDR3 | 256GB SSD | AMD RADEON R5 340X | WINDOWS 10 PRO
add to wish list
Description
- 12 Months warranty
- Intel® Core i5-6500
- 256GB SSD
- 8GB DDR3
- Intel HD 530 + AMD RADEON R5 340X
- DVD
- Windows 10 PRO
Technical data
| Model | OptiPlex 5040 Mini Tower |
| Chipset | Q170 LGA 1151 |
| Information about the processor | Intel® Core™ i5-6500 Processor (6M Cache, from 3.20 GHz to 3.60 GHz) 4 cores, 4 threads |
| Cores | 4 cores |
| RAM | 8GB DDR3 |
| HDD capacity | 256GB SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 530 + AMD RADEON R5 340 2GB DDR3 |
| Power Supply | 240W |
| Dimensions | 530x154x274[mm] |
| Network | LAN 10/100/1000Mbit |
| Optical drive | DVD |
| Ports | 6xUSB 3.0, 4xUSB 2.0, 1xCOM, 1x RJ-45 , 2x DisplayPort, 1x HDMI, 1xVGA, 2xPS/2, 1 audio |
| Sound Card | integrated |
| Operating system | Windows 8 PRO or free upgrade to Windows 10 PRO ( on customer's request) |
| Warranty | 12 months |
| Grade | VeryGood optical state but you can see that it has been used |
