Twój komputer w każdej sekundzie przetwarza potężne ilości danych – bez względu na to, czy przeglądasz strony internetowe, grasz, oglądasz film w jednym z serwisów VOD, czy też wykonujesz pracę w programie do edycji grafiki. Dane te można jednak podzielić na dwie kategorie.
Pierwsze są potrzebne komputerowi „na stałe” – to m.in. wszystkie pliki instalacyjne oprogramowania. Do tej grupy zalicza się też Twoje dokumenty, np. zdjęcia, pliki muzyczne, tekstowe, arkusze kalkulacyjne i wiele więcej. Drugie to takie, które są potrzebne tylko tymczasowo – na okres, w którym są przetwarzane. Przykładowo, kiedy oglądasz film na YouTube, komputer zapisuje go tymczasowo – tak, abyś mógł go płynnie odtworzyć. Kiedy jednak zamkniesz przeglądarkę, ta informacja jest nadpisywana innymi, związanymi z aktualnie wykorzystywanymi przez Ciebie programami. I to tymczasowym zapisem danych zajmuje się RAM.
Pamięć RAM – co to właściwie jest?
Nazwa „RAM” pochodzi od angielskiego określenia: Random Access Memory, co na polski można przetłumaczyć jako „pamięć o dostępie swobodnym”. Inaczej określa się ją też jako pamięć operacyjną, a więc swoisty bufor dla danych. Warto pamiętać, że moduł RAM można znaleźć nie tylko w komputerze PC czy laptopie. Jest również niezbędny np. do pracy sprzętu mobilnego, a także drukarek.
Za co odpowiada RAM?
W dużym skrócie: za płynną pracę Twojego komputera. To właśnie ten moduł tymczasowo przechowuje informacje, aby dać Ci do nich natychmiastowy dostęp. Gdy ilość pamięci RAM jest wystarczająca, nie masz problemu na przykład z:
- płynnym przechodzeniem między poszczególnymi zakładkami przeglądarki lub oknami różnych programów,
- zakłóceniami pracy bardziej zaawansowanych aplikacji, np. programistycznych czy graficznych,
- funkcjonowaniem zaawansowanych gier (choć do naprawdę płynnej pracy zaawansowanej grafiki potrzebna jest także dedykowana karta graficzna).
Ile RAM-u do gier?
Zapotrzebowanie sprzętu elektronicznego na pamięć RAM rośnie błyskawicznie. Wystarczy przypomnieć sobie, że systemowi Windows 3.1 w 1992 roku do płynnej pracy wystarczało… zaledwie 4 MB RAM-u, a Windowsowi XP – 128 MB. A dziś? Obecnie absolutnym standardem jest 4096 MB, czyli 4 GB pamięci RAM, jednak tu sprawdza się zasada: „im więcej, tym lepiej”.
Ile zatem RAM-u potrzebujesz, aby komfortowo oddać się grze? To zależy od tego, w co chcesz grać. Starszym tytułom 4 GB RAM-u w zupełności wystarczy. Jeżeli jednak chcesz sięgnąć po high-endowe gry wydane na przestrzeni ostatniego roku, absolutnym minimum będzie 8 GB.

Ile RAM-u do programowania?
Kolejnym zadaniem, którego płynne wykonywanie wymaga dużej ilości pamięci operacyjnej, jest programowanie. Zaawansowane aplikacje do tworzenia kodu wykonują ogromne ilości obliczeń, więc zbyt mała ilość RAM-u może doprowadzić do utraty płynności działania, a nawet wywołać błędy. Dlatego rozważając, ile RAM-u potrzeba do renderowania, warto podnieść poprzeczkę w stosunku do tej, jaką stawiają gry. W świecie programistów standardem powoli staje się 16 GB.
Główne parametry RAM, czyli nie tylko ilość ma znaczenie
O pamięci RAM najczęściej mówi się w kontekście jej ilości. Tymczasem to nie jedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, przyglądając się parametrom tego modułu. Podobnie jak w przypadku dysków (SSD vs HDD), typ konstrukcji RAM robi znaczną różnicę.
Na jakie parametry poza pojemnością należy więc zwrócić uwagę?
- Częstotliwość pracy – ma bezpośrednie przełożenie na szybkość jej działania. Do standardowej pracy biurowej wystarczą „podstawowe” kości RAM o prędkości na poziomie 1600 – 1866 MHz. Jeśli jednak jesteś graczem lub programistą, szukaj RAM-u o częstotliwości minimum 2133 MHz, a najlepiej – powyżej 2400 MHz.
- Typ pamięci – oznacza technologię, w jakiej został wykonany moduł RAM. Starsze technologie to DDR i DDR2 – dziś powoli odchodzą do lamusa historii. Obecnie wybiera się najczęściej między DDR3 a DDR4. Te pierwsze są nieco tańsze, ale oferują zadowalającą szybkość pracy, drugie zaś – prezentują najwyższy standard na rynku.
- Opóźnienie – nazywane też timingiem. W specyfikacji najczęściej pojawia się parametr CL latency – określający, ile czasu upływa od wysłania żądania do RAM-u do momentu odczytu danych. Im mniejsze opóźnienie, tym większa wydajność pamięci.
Warto przy tym pamiętać, że ilość pamięci RAM w komputerze można rozbudowywać – wraz ze zmieniającymi się wymaganiami wykorzystywanych aplikacji oraz gier. To również dlatego bardzo często sprzęt poleasingowy przed wystawieniem na sprzedaż otrzymuje dodatkową moduł RAM-u. Ta niepozorna, zdawałoby się, modyfikacja robi różnicę – i to ogromną. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na ten parametr, poszukując nowego komputera.
antoś bruchowicz
jebać pis!
Duda
Witam Zakaz grania w gry w ustawie 232321313 kodeksu karnego granie jest pozwolone tylko dal osób które majom 2 latuk
Morawiecki
Ta strona jest nie zgodna z prawem,a nie jednak jest nie ważne ale mandat za wchodzenie na nią
co?
XD
Monika
Banko kretynow nie macie nic madrego do napisania to nie komentujcie...gimbusy tępe