Kontakt

INFOLINIA
☎️: +48 34 390 66 55
📧: esklep@pro4it.pl

SERWIS
☎️: +48 507 567 499
📧: serwis@pro4it.pl

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

rzetelna firma pro4it

 

Co to jest pamięć RAM. Na co ma wpływ i za co odpowiada 21

Twój komputer w każdej sekundzie przetwarza potężne ilości danych – bez względu na to, czy przeglądasz strony internetowe, grasz, oglądasz film w jednym z serwisów VOD, czy też wykonujesz pracę w programie do edycji grafiki. Dane te można jednak podzielić na dwie kategorie.

Pierwsze są potrzebne komputerowi „na stałe” – to m.in. wszystkie pliki instalacyjne oprogramowania. Do tej grupy zalicza się też Twoje dokumenty, np. zdjęcia, pliki muzyczne, tekstowe, arkusze kalkulacyjne i wiele więcej. Drugie to takie, które są potrzebne tylko tymczasowo – na okres, w którym są przetwarzane. Przykładowo, kiedy oglądasz film na YouTube, komputer zapisuje go tymczasowo – tak, abyś mógł go płynnie odtworzyć. Kiedy jednak zamkniesz przeglądarkę, ta informacja jest nadpisywana innymi, związanymi z aktualnie wykorzystywanymi przez Ciebie programami. I to tymczasowym zapisem danych zajmuje się RAM.

Pamięć RAM – co to właściwie jest?

Nazwa „RAM” pochodzi od angielskiego określenia: Random Access Memory, co na polski można przetłumaczyć jako „pamięć o dostępie swobodnym”. Inaczej określa się ją też jako pamięć operacyjną, a więc swoisty bufor dla danych. Warto pamiętać, że moduł RAM można znaleźć nie tylko w komputerze PC czy laptopie. Jest również niezbędny np. do pracy sprzętu mobilnego, a także drukarek.

Za co odpowiada RAM?

W dużym skrócie: za płynną pracę Twojego komputera. To właśnie ten moduł tymczasowo przechowuje informacje, aby dać Ci do nich natychmiastowy dostęp. Gdy ilość pamięci RAM jest wystarczająca, nie masz problemu na przykład z:

  • płynnym przechodzeniem między poszczególnymi zakładkami przeglądarki lub oknami różnych programów,
  • zakłóceniami pracy bardziej zaawansowanych aplikacji, np. programistycznych czy graficznych,
  • funkcjonowaniem zaawansowanych gier (choć do naprawdę płynnej pracy zaawansowanej grafiki potrzebna jest także dedykowana karta graficzna).

Ile RAM-u do gier?

Zapotrzebowanie sprzętu elektronicznego na pamięć RAM rośnie błyskawicznie. Wystarczy przypomnieć sobie, że systemowi Windows 3.1 w 1992 roku do płynnej pracy wystarczało… zaledwie 4 MB RAM-u, a Windowsowi XP – 128 MB. A dziś? Obecnie absolutnym standardem jest 4096 MB, czyli 4 GB pamięci RAM, jednak tu sprawdza się zasada: „im więcej, tym lepiej”.

Ile zatem RAM-u potrzebujesz, aby komfortowo oddać się grze? To zależy od tego, w co chcesz grać. Starszym tytułom 4 GB RAM-u w zupełności wystarczy. Jeżeli jednak chcesz sięgnąć po high-endowe gry wydane na przestrzeni ostatniego roku, absolutnym minimum będzie 8 GB. 

co to jest pamiec ram

Ile RAM-u do programowania?

Kolejnym zadaniem, którego płynne wykonywanie wymaga dużej ilości pamięci operacyjnej, jest programowanie. Zaawansowane aplikacje do tworzenia kodu wykonują ogromne ilości obliczeń, więc zbyt mała ilość RAM-u może doprowadzić do utraty płynności działania, a nawet wywołać błędy. Dlatego rozważając, ile RAM-u potrzeba do renderowania, warto podnieść poprzeczkę w stosunku do tej, jaką stawiają gry. W świecie programistów standardem powoli staje się 16 GB.

Główne parametry RAM, czyli nie tylko ilość ma znaczenie

O pamięci RAM najczęściej mówi się w kontekście jej ilości. Tymczasem to nie jedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, przyglądając się parametrom tego modułu. Podobnie jak w przypadku dysków (SSD vs HDD), typ konstrukcji RAM robi znaczną różnicę.

Na jakie parametry poza pojemnością należy więc zwrócić uwagę?

  • Częstotliwość pracy – ma bezpośrednie przełożenie na szybkość jej działania. Do standardowej pracy biurowej wystarczą „podstawowe” kości RAM o prędkości na poziomie 1600 – 1866 MHz. Jeśli jednak jesteś graczem lub programistą, szukaj RAM-u o częstotliwości minimum 2133 MHz, a najlepiej – powyżej 2400 MHz.

  • Typ pamięci – oznacza technologię, w jakiej został wykonany moduł RAM. Starsze technologie to DDR i DDR2 – dziś powoli odchodzą do lamusa historii. Obecnie wybiera się najczęściej między DDR3 a DDR4. Te pierwsze są nieco tańsze, ale oferują zadowalającą szybkość pracy, drugie zaś – prezentują najwyższy standard na rynku.

  • Opóźnienie – nazywane też timingiem. W specyfikacji najczęściej pojawia się parametr CL latency – określający, ile czasu upływa od wysłania żądania do RAM-u do momentu odczytu danych. Im mniejsze opóźnienie, tym większa wydajność pamięci.

Warto przy tym pamiętać, że ilość pamięci RAM w komputerze można rozbudowywać – wraz ze zmieniającymi się wymaganiami wykorzystywanych aplikacji oraz gier. To również dlatego bardzo często sprzęt poleasingowy przed wystawieniem na sprzedaż otrzymuje dodatkową moduł RAM-u. Ta niepozorna, zdawałoby się, modyfikacja robi różnicę – i to ogromną. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na ten parametr, poszukując nowego komputera.

Komentarze do wpisu (21)

9 listopada 2020

jebać pis!

23 listopada 2020

Witam Zakaz grania w gry w ustawie 232321313 kodeksu karnego granie jest pozwolone tylko dal osób które majom 2 latuk

1 stycznia 2021

Ta strona jest nie zgodna z prawem,a nie jednak jest nie ważne ale mandat za wchodzenie na nią

10 stycznia 2021

XD

10 stycznia 2021

Banko kretynow nie macie nic madrego do napisania to nie komentujcie...gimbusy tępe

26 stycznia 2021

Eeee hej jestem marlena chxe dołaczyc do grupy na mesengeże o nazwie strajk kobiet i chce byc szefem i zondzic. Znaczy chcialabym.

3 lutego 2021

Dziękuję za wyjaśnienie!

7 lutego 2021

Monika ty kurwo )

8 kwietnia 2021

Dzięki super

12 maja 2021

dzięki za wyjaśnienie

24 maja 2021

wpisz kod gruby15 na hellcase i keydrop po darmowy hajsik pozdro wariaciki

11 września 2021

jaka parowa wariacie?

18 października 2021

ola z pornola

10 listopada 2021

korzystałem z tej strony, mojem zdaniem strona jest fajna

24 listopada 2021

ja pracuje na adobe i mogę polecić ram od goodram

4 lutego 2022

gosc z czatu nic nie umie Jak masz jakies skiny do csa to pisz badz wyslij odrazu offke https://steamcommunity.com/tradeoffer/new/?partner=916612638&token=EvzriF8O

4 lutego 2022

kodzik na keydrop po darmowe 5zł Wbijac przez link : https://key-drop.com/?code=SPD5D9EW1K7

4 lutego 2022

kodzik na g4skins tez po darmwoe 5zł wbijac przez link http://g4skins.com/ref/PIES

6 kwietnia 2023

CZAS UCIEKA WIECZNOŚĆ CZEKA ....

9 listopada 2023

Jebac g4skins tylko keydrop

19 grudnia 2023

influenserki dom w waszych wlosach

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl