Kontakt

INFOLINIA
☎️: +48 34 390 66 55
📧: esklep@pro4it.pl

SERWIS
☎️: +48 507 567 499
📧: serwis@pro4it.pl

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

rzetelna firma pro4it

 

Dysk HDD czy SSD do laptopa? Który warto wybrać? 3

Dysk twardy komputera to miejsce, gdzie magazynowane są „trwałe” dane. Chodzi zarówno o pliki systemu operacyjnego i oprogramowania, jak i o Twoje dane – np. zdjęcia, filmy, pliki muzyczne, tekstowe i wiele innych. Od parametrów dysku zależy m.in.:

  • ilość plików, jakie możesz przechowywać na komputerze,
  • prędkość pracy komputera – aby nic się nie zacinało, dysk musi dawać szybki dostęp do zapisanych na nim plików, a więc powinny z dużą prędkością zapisywać i przetwarzać dane.

Tymi cechami różnią się od siebie dyski HDD i SSD.

Dyski HDD i SSD – najważniejsze różnice

Pierwszy dysk oparty o technologię HDD (z ang. Hard Disk Drive) został wyprodukowany przez IBM w 1956 roku. Był niemal tak duży jak dwie lodówki, ważył niemal tonę i potrafił zapisać „aż” 3,5 MB danych. Oczywiście, na przestrzeni ostatnich 60 lat technologia ta rozwinęła się, a obecnie produkowane dyski HDD mają miniaturowe rozmiary i pozwalają na zapis nawet 1 TB (lub więcej) danych. Sama technologia jest jednak oparta na podobnych mechanizmach. Każdy dysk HDD jest wyposażony w szybko obracające się talerze – z aluminium lub szkła – które są pokryte warstwą nośnika magnetycznego, oraz w głowice elektromagnetyczne. Te wykorzystywane dzisiaj pracują z prędkością zapisu danych oscylującą w okolicach 600-750 MB/s i wykonują ok. 7200 obrotów na minutę. Mowa jednak o dyskach do komputerów stacjonarnych. A co z tymi umieszczanymi w laptopie? One są nieco mniejsze – mają rozmiar 2,5 cala i oferują znacznie niższe parametry techniczne (najczęściej 5400 obr./min i prędkość zapisu danych w okolicach 150 MB/s).

A co z dyskami SSD (solid-state drive)? To tak zwane dyski półprzewodnikowe, oparte o technologię stosowaną w pamięci Flash. To technologia, która rozwija się mniej więcej od połowy lat 80-tych, ale która dopiero po roku 2000 zagościła w komputerach. Początkowo wykorzystywały ją urządzenia mobilne. Z czasem jednak, gdy SSD zostało udoskonalone, dyski tego typu zaczęły pojawiać się również w komputerach stacjonarnych i laptopach. Dlaczego? Przede wszystkim ponieważ oferują znacznie szybszy dostęp do danych niż dyski HDD. A to przekłada się na szybszą pracę sprzętu – bez zacinania się i opóźnień.

ssd czy hdd co wybrac

Zalety dysków SSD:

  • mniejsze i lżejsze niż HDD – co szczególnie ważne w laptopach, które są przecież urządzeniami mobilnymi,
  • bardziej wydajne – do ich pracy komputer zużywa mniej energii, co przekłada się np. na wydłużoną (w porównaniu z HDD) pracą baterii laptopa,
  • bardziej ciche – nawet jeśli porównać je z dyskami HDD najnowszej generacji (wszystko dlatego, że nie ma w nich obracających się talerzy),
  • odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne – nie są tak mocno narażone np. na wstrząsy czy konsekwencje obracania laptopa „do góry nogami”.

Nie dziwi więc, że coraz więcej użytkowników decyduje się na ten typ dysku w swoim laptopie.

Dyski SSD – rozwiązanie idealne?

Pamiętając o wszystkich zaletach dysków SSD, warto również spojrzeć na ich wady. Najważniejsza to wyższa cena w porównaniu z dyskami HDD. Różnice są dość znaczące. Jednak gdy inwestujesz w laptop poleasingowy z dyskiem SSD, możesz zaoszczędzić na cenie (w porównaniu z nowym urządzeniem), a podnieść jakość swojej pracy.

Druga kwestia to pojemność. O ile z łatwością znajdziesz dysk HDD o pojemności 0,5 czy 1 TB – także do laptopa, o tyle SDD są dziś oferowane najczęściej w pojemnościach oscylujących wokół 128 czy 256 GB. Obawiasz się, że to Ci nie wystarczy? Zważywszy na to, jak zmienia się sposób przechowywania danych (odchodzimy np. od przechowywania na dysku muzyki czy filmów na rzecz korzystania z serwisów streamingowych i korzystamy z danych „w chmurach”), wcale nie trzeba się aż tak bardzo obawiać. A jeśli potrzebujesz naprawdę dużo miejsca, a jednocześnie nie chcesz rezygnować z szybkiej i komfortowej pracy urządzenia, zawsze możesz rozważyć inwestycję w dysk SSHD – hybrydowy dysk talerzowy z dodatkową pamięcią SSD.

Dla kogo SSD, dla kogo HDD?

Zarówno kupując nowego, jak i poleasingowego laptopa, możesz wybrać pomiędzy dyskiem HDD i SSD. Na co się zdecydować?

  • Jeśli zależy Ci na niższej cenie komputera i wykorzystujesz go do podstawowych zadań, a przy okazji chcesz się cieszyć bardzo wysoką pojemnością pamięci – HDD to odpowiednie rozwiązanie.
  • Jeżeli komputer wykorzystujesz do pracy – np. projektowania graficznego, programowania itp. lub grasz w nowe gry, a przy okazji oczekujesz maksymalnego komfortu i dynamiki pracy systemu – SSD to wybór dla Ciebie.

Już wiesz, który typ dysku wybrać? Jeśli nie, skontaktuj się z doradcą Pro4IT i uzyskaj pomoc przy zakupie odpowiedniego sprzętu dla siebie.

Komentarze do wpisu (3)

7 marca 2021

Witam bardzo prosze o pomoc w doborze komputera glownie do nauki jak i pracy biurowej. Zalezy mi aby miał dosc dobrą pamiec jak i byl lekki no i szybko ,, chodził" ...w granich do 3000 tys zł bardzo prosze a i 15" pozdrawiam serdecznie HARIBOL goska

7 marca 2021

Prosze o pomoc w doborze kompa do pracy biurowej i nauki .pamiec szybkosc jak i bateria maja znaczenie do ok 3000zł

25 października 2021

Posiadam dysk SSD w laptopie oraz HDD zewnętrzny i to całkiem dobre rozwiązaniem. Niedawno potrzebowałam odzyskania danych z tego zewnętrznego i skorzystanie z pomocy specjalistów przy HDD jest nieco tańsze. Firmy takie jak https://magnes-danych.pl/ sprawdzają się lepiej przy odzyskiwaniu danych z dysku niż jakieś pobierane z Internetu programy, bo można być pewnym, że będą przywrócone w całości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl