Kontakt

INFOLINIA
☎️: +48 34 390 66 55
📧: esklep@pro4it.pl

SERWIS
☎️: +48 507 567 499
📧: serwis@pro4it.pl

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

rzetelna firma pro4it

 

Monitor poleasingowy – jaki wybrać i czy warto? 1

Wybierasz monitor do PC? Kroki zapewne kierujesz w stronę tych nowych, prosto ze sklepu. Tymczasem całkiem dobrym wyborem może być monitor poleasingowy – pod warunkiem, że kupisz go od sprawdzonego dystrybutora.

Dlaczego monitory poleasingowe to rozsądne rozwiązanie?

Powodem, dla którego warto spojrzeć przychylnym okiem na monitory poleasingowe, nie jest wyłącznie ich przyjazna cena – choć trzeba przyznać, że ma to znaczenie. Co jeszcze przemawia na ich korzyść? Pamiętaj, że podobnie jak komputery, monitory z drugiej ręki pochodzą najczęściej z zachodnich firm. A to oznacza, że jest to sprzęt:

  • najlepszych marek, np. Dell, Lenovo czy LG,
  • mający zazwyczaj nie więcej niż kilka lat – firmy wymieniają go na nowy najczęściej po okresie 2-3 lat, gdy skończy się umowa leasingowa,
  • z wysokiej półki jakościowej – monitory mają zazwyczaj wysoką przekątną (np. 23 czy 24 cale) oraz doskonałe parametry techniczne,
  • w świetnym stanie technicznym.

Pamiętaj również, że monitory poleasingowe, zanim trafią do sprzedaży, są bardzo rzetelnie sprawdzane – np. w Pro4IT eksperci przeprowadzają wieloetapową kontrolę jakości, a na każde urządzenie udzielana jest 12- miesięczna gwarancja. To dlatego tak ważne jest, aby sprzęt z drugiej ręki kupować u doświadczonego i profesjonalnego dystrybutora.

Na monitor poleasingowy możesz się zdecydować bez względu na to, jak korzystasz z komputera – profesjonalnie (np. do programowania, tworzenia grafiki komputerowej itp.), czy prywatnie (zarówno do „przeglądania Internetu”, jak i oglądania filmów czy grania). Zanim jednak kupisz, zobacz, na jakie parametry warto zwrócić uwagę.

monitor poleasingowy czy warto

Jak wybrać najlepszy monitor poleasingowy?

Gdy przyjrzysz się monitorom poleasingowym, dostrzeżesz między nimi różnice. Najważniejsze to:

  • przekątna matrycy – waha się najczęściej między 19 a 24 calami,
  • typ matrycy – znajdziesz zarówno matowe, jak i błyszczące, wykorzystujące technologie IPS, TN czy VA,
  • proporcje ekranu – najczęściej to wybór między panoramicznym 16:9 (czasem 16:10), a „kwadratowym”, a więc „4:3 lub 5:4),
  • rozdzielczość ekranu.

Omówmy je po kolei.

  • Przekątna matrycy, rozdzielczość i proporcje ekranu

Wybór uzależnij przede wszystkim od tego, w jaki sposób używasz komputera. Do podstawowych zastosowań biurowych – np. obsługi edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego czy przeglądania stron monitor o przekątnej ekran 19-21 cali zupełnie wystarczy. Tu sprawdzą się też „kwadratowe” proporcje (4:3, 5:4). Jeżeli jednak chcesz korzystać z gier, oglądać filmy lub wykorzystywać sprzęt do zadań profesjonalnych – np. programowania czy projektowania grafiki – większa przekątna ekranu i panoramiczne proporcje spiszą się znacznie lepiej.

A co z rozdzielczością? Absolutny standard to FullHD, a więc 1920×1080.

  • Typ i rodzaj matrycy

Wybierając matrycę, zwróć uwagę na dwa czynniki. Pierwszy wybór to pomiędzy matową a błyszczącą. Zasadniczo: matowa jest mniej podatna na odbijanie światła, a błyszcząca – lepiej oddaje kolory, w związku z tym bardziej nadaje się do grania / filmów / zadań graficznych. Jeśli się na nią decydujesz, upewnij się, że ma warstwę antyrefleksyjną.

Druga kwestia to rodzaj matrycy. Najczęściej pojawiające się to: TN, VA oraz IPS. I tak:

  • TN to najtańszy typ matryc, których największą zaletą jest krótki czas reakcji. Sprawdzają się przede wszystkim w codziennej pracy, a także – ewentualnie – przy grach i filmach z dużą ilością dynamicznych scen. Ich wadami są jednak słabe odwzorowanie kolorów oraz gorsze niż w innych matrycach kontrast i kąty widzenia.
  • VA to matryce, w których kryształy są ułożone pionowo oraz ukośnie wobec powierzchni ekranu. Występują ich dwie odmiany – PVA oraz MVA. Zaletami tych matryc są: krótki czas reakcji, szerokie kąty widzenia oraz dobry kontrast, a wadą – mogący się pojawiać efekt smużenia, gdy obraz jest bardzo dynamiczny. Są polecane do prac biurowych, ale również obróbki grafiki.
  • IPS to najlepsze spośród tych trzech typów matryc. Świetnie odwzorowują kolory, zapewniają szerokie kąty widzenia w poziomie i pionie oraz wysoką jakość obrazu. Jedyna wada to relatywnie słabe odwzorowanie czerni. Trzeba też pamiętać, że mogą być nieco droższe niż TN czy VA. Sprawdzą się zarówno do zastosowań domowych, jak i profesjonalnych.

Jeśli masz wątpliwości, który monitor wybrać, zawsze możesz poprosić o pomoc doradcę – podpowie, jaki model sprawdzi się najlepiej w Twoim domu lub biurze. Sprawdź aktualną ofertę monitorów poleasingowych w Pro4it.pl

Komentarze do wpisu (1)

19 lutego 2019

Wyszystko ładnie i jasno wyjaśnione. Przydatny artykuł pomógł mi w wyborze odpowiedniego dla mnie monitora

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl