Kontakt

INFOLINIA
☎️: +48 34 390 66 55
📧: esklep@pro4it.pl

SERWIS
☎️: +48 507 567 499
📧: serwis@pro4it.pl

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

rzetelna firma pro4it

 

Na czym polega czyszczenie laptopa? Dlaczego warto? 0

Myśląc o czyszczeniu laptopa, wyobrażasz sobie jedynie przetarcie szmatką ekranu i odkurzenie klawiatury? To rzeczywiście ważne elementy tego procesu, ale nie jedyne. Pamiętaj, że do wnętrza Twojego notebooka, za pośrednictwem otworów wentylacyjnych, dostaje się kurz oraz inne zabrudzenia. Mogą być one bardzo szkodliwe dla podzespołów Twojego sprzętu. Osadzając się na płycie wentylatorach, a także na płycie głównej i innych elementach hardware’u, mogą prowadzić do przegrzewania się sprzętu. W konsekwencji możesz spodziewać się m.in.:

  • nieprzyjemnego rozgrzania się obudowy (co odczujesz np. zwłaszcza wówczas, gdy trzymasz laptopa na kolanach bez specjalnej podstawki czy stolika),
  • spowalniania pracy urządzenia i jego zacinania się,
  • zwarcia i rozmaitych uszkodzeń, które będą wymagały wizyty, zazwyczaj dość kosztownej, w serwisie.

Właśnie dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie komputera przenośnego – bez względu na to, czy to sprzęt prosto ze sklepu, czy też poleasingowy.

Czyszczenie laptopa: samodzielnie czy w serwisie?


Wiele zadań związanych z czyszczeniem laptopa możesz wykonać samodzielnie. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie bieżącej higieny komputera osobistego – a więc usuwanie zabrudzeń z matrycy, klawiatury czy obudowy. W podstawowym zakresie możesz również zadbać o sprawność wentylacji. Przyda się w tym celu sprężone powietrze. Doraźnie przeczyścisz nim nie tylko klawiaturę, ale także otwory wentylacyjne. Takie „przedmuchanie” pomoże usunąć większość zanieczyszczeń.

jak czyscic laptop

 

Jeśli jednak zauważysz, że Twój laptop zaczyna się bardziej rozgrzewać przy wykonywaniu typowych zadań, a jego praca jest coraz bardziej spowolniona – warto rozważyć wizytę w serwisie komputerowym. Dlaczego? Ponieważ samodzielne otwieranie laptopa – aby uzyskać dostęp do podzespołów – może być ryzykowne. Nie jest to zadanie tak proste jak otwarcie jednostki centralnej komputera stacjonarnego. Z tego powodu warto je pozostawić w rękach specjalistów z serwisu.

A jak często poddawać laptopa profesjonalnemu czyszczeniu? To zależy m.in. od intensywności, z jaką korzystasz ze sprzętu oraz warunków, w jakich pracujesz. Im bardziej intensywna eksploatacja i tym wilgotniejsze / bardziej zakurzone środowisko działania notebooka – tym częściej (np. raz na 10-12 miesięcy) warto skorzystać z usługi.

Domowe czyszczenie laptopa krok po kroku

Jakie prace związane z czyszczeniem laptopa możesz wykonać z domu? Jest ich wiele. Ważne jest jednak, abyś do wykonania tego zadania zabrał się w prawidłowy sposób. Dzięki temu unikniesz przypadkowego uszkodzenia sprzętu. Co zrobić?

  1. Odłącz zasilanie i wyłącz laptopa – choć ryzyko, że dojdzie do zwarcia jest niewielkie, przezorny zawsze ubezpieczony.
  2. Zacznij od wyczyszczenia matrycy ekranu. Uwaga! Rób to przy pomocy specjalnych środków do ekranów (a nie np. płynu do mycia okien) oraz miękkich ściereczek z mikrofibry. Alternatywa to specjalne, nawilżane ściereczki do ekranów LCD.
  3. Obudowę możesz czyścić delikatnie wilgotną ściereczką z mikrofibry, z dodatkiem niewielkiej ilości detergentu. A jeśli używasz środka w sprayu, lepiej będzie, jeśli spryskasz nim ściereczkę, a nie bezpośrednio samą obudowę.
  4. Klawiatura to miejsce, w którym lubią zbierać się kurz, okruszki i inne zabrudzenia. Aby ją oczyścić, możesz użyć niewielkiego odkurzacza lub sprężonego powietrza. Jeśli zaś na klawiszach zalega brud i pojawiły się tłuste plamy, wykorzystaj zwilżoną ściereczkę z mikrofibry i, do oczyszczenia przestrzeni między klawiszami, np. patyczki do uszu.
  5. Na koniec użyj sprężonego powietrza, aby oczyścić otwory wentylacyjne laptopa – wdmuchaj je bezpośrednio do nich.

Prace te najlepiej wykonywać regularnie, np. raz na tydzień. Dzięki temu Twój komputer będzie wyglądał bardziej estetycznie, praca na nim będzie higieniczna, a ryzyko przegrzewania się znacznie się zmniejszy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl