CONTACT
INFOLINE
☎️: +48 34 390 66 55
📧: esklep@pro4it.pl
SERVICE
☎️: +48 507 567 499
📧: serwis@pro4it.pl
Producer
Newsletter
Enter your e-mail address
DELL OptiPlex 7040 MT | i5-6500 | 8GB DDR4 | 256GB SSD | Intel HD 530 | WINDOWS 10 HOME
add to wish list
Description
- 12 Months warranty
- Intel® Core i5-6500 4 cores 4 threads
- 8GB DDR4
- 256GB SSD
- Windows 10 HOME
- *no DVD drive shown in photos
Technical data
| Model | OptiPlex 7040 Mini TOWER |
| Chipset | Intel Q170 Chipset |
| Information about the processor | Intel® Core™ i5-6500 Processor (6M Cache, from 3.20 GHz to 3.60 GHz) 4 cores, 4 threads |
| Cores | 4 cores |
| RAM | 8GB DDR4 |
| HDD capacity | 256GB SSD |
| Graphics Card | INTEL HD Graphics 530 |
| Power Supply | 240W |
| Dimensions | 350x154x274 [mm] |
| Network | LAN 10/100/1000Mbit |
| Optical drive | No |
| Ports | 6xUSB 3.0, 4xUSB 2.0, 2xDisplayPort, 1xHDMI, 1xRJ-45(LAN), 1xRS-232(COM), 2xPS/2, Audio |
| Sound Card | integrated |
| Operating system | Windows 10 HOME 64-bit |
| Warranty | 12 months |
| Grade | VeryGood optical state but you can see that it has been used |
