CONTACT
INFOLINE
☎️: +48 34 390 66 55
📧: esklep@pro4it.pl
SERVICE
☎️: +48 507 567 499
📧: serwis@pro4it.pl
Producer
Newsletter
Enter your e-mail address
DELL OptiPlex 7040 SFF | i7-6700 | 8GB DDR4 | 256GB SSD | Intel HD 530 | WINDOWS 10 PRO
add to wish list
Description
- 12 Months warranty
- Intel core i7-6700 4 cores 8 threads
- 8GB DDR4
- 240GB SSD
- DVD
- Windows 10 PRO
Technical data
| Model | OptiPlex 7040 SFF |
| Chipset | Intel Q170 Chipset LGA 1151 |
| Information about the processor | Intel® Core™ i7-6700 Processor (6M Cache, from 3.40 GHz to 4.00 GHz) 4 cores, 8 threads |
| Cores | 4 cores |
| RAM | 8GB DDR4 |
| HDD capacity | 256GB SSD |
| Graphics Card | INTEL HD Graphics 530 |
| Power Supply | 180W |
| Dimensions | 93/292/290 [mm] 4.5kg |
| Network | LAN 10/100/1000Mbit |
| Optical drive | DVD-RW |
| Ports | 4x USB 2.0, 6x USB 3.0, HDMI, 2x DisplayPort, RS-232, 2x PS/2, LAN, Audio Out, |
| Sound Card | integrated |
| Operating system | Windows 10 PRO 64-bit |
| Warranty | 12 months |
| Grade | VeryGood optical state but you can see that it has been used |
