Kontakt

INFOLINIA
☎️: +48 34 390 66 55
📧: esklep@pro4it.pl

SERWIS
☎️: +48 507 567 499
📧: serwis@pro4it.pl

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

rzetelna firma pro4it

 

Jak dbać o baterię laptopa? 0

Długość czasu działania laptopa na zasilaniu z baterii jest uzależniona od wielu czynników. Te najważniejsze to:

  • pojemność baterii – im większa, tym dłuższej pracy możesz się spodziewać,
  • długość „życia” baterii – jej ogniwa mogą zostać poddane ograniczonej liczbie cykli ładowania, a z czasem tracą swoją oryginalną moc,
  • sposób eksploatacji baterii – od tego, w jaki sposób ją ładujesz, zależy w dużym stopniu żywotność,
  • sposób eksploatacji komputera – jeśli obciążasz sprzęt bardziej, np. grając lub korzystając z zaawansowanego oprogramowania, możesz się spodziewać szybszego rozładowania baterii.

Wpływ, jako użytkownik, masz przede wszystkim na sposób eksploatacji baterii. Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku prostych zasad, aby osiągnąć długofalowe korzyści.

Bateria do laptopa nie wymaga „formowania”

Nieco starsi użytkownicy sprzętu mobilnego pamiętają zalecenia dotyczące „formowania” nowej baterii. Zgodnie z nimi, musiała ona przejść trzy pełne cykle ładowania i rozładowania, zanim uzyskała pełną moc. To zalecenie sprawdzało się jednak wyłącznie w bateriach starego typu, a więc niklowo-kadmowych. Dziś zostały one wyparte, również w notebookach, przez baterie litowo-jonowe (Li-Ion), które „formowania” nie wymagają. Wręcz przeciwnie – proces ten może im zaszkodzić.

 
jak dbac o baterie laptopa

Nie trzymaj laptopa nieustannie podpiętego do ładowarki

Gdy dostrzegasz, że Twoja bateria potrzebuje naładowania, po prostu podpinasz ładowarkę i zostawiasz urządzenie, np. na całą noc? Zła decyzja. O ile ryzyko, że dojdzie w ten sposób do przepięcia czy przegrzania urządzenia jest raczej znikome, o tyle skraca się długość życia baterii. Wszystko dlatego, że ładowarka co prawda przerwie pracę, gdy ogniwa zostaną naładowane w 100%, ale… wznowi ją, gdy ten poziom spadnie nieco niżej. Każdy z takich krótkich cyklów pracy zostanie odnotowany przez baterię. Pamiętaj, że liczba cyklów ładowania, które może ona przejść bez spadku mocy jest ograniczona. Im więcej tych krótkich, tym szybciej spadnie więc jej moc.

Pamiętaj o czyszczeniu wentylacji laptopa

Zbyt wysoka temperatura pracy laptopa niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji, również dla baterii. Częste przegrzewanie się urządzenia może doprowadzić do uszkodzenia jej ogniw lub spadku ich mocy. Dlatego:

  • regularnie czyść otwory wentylacyjne przy pomocy sprężonego powietrza,
  • unikaj korzystania z laptopa na miękkim podłożu (np. na poduszce, kocu itp.) – stosuj stoliki / podkładki pod urządzenie,
  • Sprawdź nasz poradnik dotyczący czyszczenia laptopa.

Laptop do pracy stacjonarnej? Tylko na zasilaczu

Z laptopa korzystasz wyłącznie w jednym miejscu, np. przy biurku? Wówczas wcale nie musisz zużywać jego baterii. W niektórych urządzeniach, np. laptopach poleasingowych oferowanych przez Pro4IT, baterię można wyjmować, ponieważ nie jest ona zintegrowana na stałe z urządzeniem. Jeśli masz właśnie taki sprzęt i korzystasz z niego stacjonarnie, podładuj baterię do ok. 50-60% (aby przechować ją bez narażenia na uszkodzenie) i wyjmij. Notebook będzie pracował na zasilaniu z kabla, a baterię możesz do niego podłączyć wówczas, gdy zechcesz ponownie skorzystać z niego mobilnie.

Wymiana czy regeneracja baterii?

Jeśli Twoja bateria w laptopie działa już bardzo słabo, nie pozostaje Ci inne rozwiązanie niż jej wymiana lub regeneracja. Pamiętaj przy tym, że:

  • najlepszym rozwiązaniem jest zawsze zakup oryginalnej baterii od producenta, niemniej jednak jest ona najbardziej kosztowna,
  • decydując się na kupno zamiennika, zwróć uwagę na gwarancję, jaką na baterię udziela sprzedawca, jej pojemność oraz upewnij się, że jest kompatybilna z Twoim modelem,
  • regeneracja starej baterii może być dobrym rozwiązaniem, jeśli trudno Ci znaleźć nową baterię kompatybilną z Twoim laptopem lub koszt jej wykonania jest znacznie niższy niż wymiana na oryginalną – poszukaj dobrego serwisu komputerowego, który się w tym specjalizuje.

A gdy już wymienisz baterię na nową, zastosuj się do powyższych wskazówek, abyś przez długi czas nie musiał się martwić, że stracisz zasilanie w najmniej oczekiwanym momencie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl