CONTACT
INFOLINE
☎️: +48 34 390 66 55
📧: esklep@pro4it.pl
SERVICE
☎️: +48 507 567 499
📧: serwis@pro4it.pl
Producer
Newsletter
Enter your e-mail address
DELL Precision M4600 | 15,6" FHD | i7-2670QM | 8GB DDR3 | 240GB SSD | nVidia Quadro 1000M | WINDOWS 7 PRO
add to wish list
Description

- 12 Months warranty
- Intel® Core i7-2670QM
- 15,6" 1920x1080 FHD
- nVidia Quadro 1000M
- 8GB DDR3
- 240GB SSD
- Windows 7 PRO
- CAM, DVD
Technical data
| Model | Precision M4600 |
| Processor | Intel Core i7 |
| Information about the processor | Intel® Core™ i5-2670QM Processor (6MB Cache, 2.20 GHz to 3.10 GHz) 4 cores, 8 threads |
| Cores | 4 |
| LCD size | 15.6" |
| LCD type | matt |
| LCD resolution | 1920x1080 FHD |
| RAM | 8GB DDR3 |
| HDD capacity | 240GB SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 3000 + nVidia Quadro 1000M 2GB DDR3 128-bit |
| Sound Card | integrated |
| Network | LAN 10/100/1000Mbit, WiFi |
| Optical drive | DVD |
| Ports | 1 ExpressCard/54, 2 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 Kensington, 1 eSATA, , audio: mic/headphones, Card reader : SD, 1 SmartCard, 1 |
| Operating system | Windows 7 PRO 64-bit |
| Battery | Li-Ion from 30min to 1-2h (we test them for 30 minutes without a power supply ) We give 30 day of warranty for PSU and battery |
| Keyboard | QWERTY PL/US (stickers) |
| Power supply | Yes |
| Grade | VeryGood optical state but you can see that it has been used |
| Warranty | 12 months |
