CONTACT
INFOLINE
☎️: +48 34 390 66 55
📧: esklep@pro4it.pl
SERVICE
☎️: +48 507 567 499
📧: serwis@pro4it.pl
Producer
Newsletter
Enter your e-mail address
DELL Precision M4800 | 15,6" FHD | i7-4810MQ | 8GB DDR3 | 500GB HDD | AMD RADEON M5100 | WINDOWS 10 PRO
add to wish list
Description
- 12 Months warranty
- Intel® Core i7-4810MQ 4 cores 8 threads
- 15,6" 1920x1080 FHD
- AMD RADEON M5100 2GB GDDR5 128-bit
- 8GB DDR3
- 500GB HDD
- Windows 8/10 PRO
Technical data
| Model | Precision M4800 |
| Processor | Intel Core i7 |
| Information about the processor | Intel® Core™ i7-4810MQ Processor (6M Cache, 2.80 to 3.80 GHz) 4 cores, 8 threads |
| Cores | 4 |
| LCD size | 15.6" |
| LCD type | matt |
| LCD resolution | 1920x1080 FHD |
| RAM | 8GB DDR3 |
| HDD capacity | 500GB HDD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4600 + AMD FirePro M5100 - 2048 MB, 128Bit GDDR5 |
| Sound Card | integrated |
| Network | LAN 10/100/1000Mbit, WiFi, Bluetooth |
| Optical drive | DVD |
| Ports | ExpressCard/54, 4x USB 3.0, VGA/D-Sub, HDMI, DisplayPort, eSATA, Audio in/out , SD Card Reader |
| Operating system | Windows 8 PRO or free upgrade to Windows 10 PRO ( on customer's request) |
| Battery | Li-Ion from 30min to 1-2h (we test them for 30 minutes without a power supply ) We give 30 day of warranty for PSU and battery |
| Keyboard | QWERTY PL/US (stickers) |
| Power supply | Yes |
| Grade | VeryGood optical state but you can see that it has been used |
| Warranty | 12 months |
