CONTACT
INFOLINE
☎️: +48 34 390 66 55
📧: esklep@pro4it.pl
SERVICE
☎️: +48 507 567 499
📧: serwis@pro4it.pl
Producer
Newsletter
Enter your e-mail address
DELL Precision M4700 | 15,6" FHD | i7-3740QM | 8GB DDR3 | 240GB SSD | Intel HD 4000+ nVidia Quadro K1000M | WINDOWS 7 PRO
add to wish list
Description
- 12 Months warrany
- Intel® Core i7-3740QM 4 cores 8 threads
- 15,6" 1920x1080 FHD
- nVidia Quadro K1000M
- 8GB DDR3
- 240GB SSD
- Windows 7 PRO
Technical data
| Model | Precision M4700 |
| Processor | Intel Core i7 |
| Information about the processor | Intel® Core i5-3740QM Processor (6M Cache, from 2.70GHz to 3.70 GHz) 4 cores 8 threads |
| Cores | 4 |
| LCD size | 15.6" |
| LCD type | matt |
| LCD resolution | 1920x1080 FHD |
| RAM | 8GB DDR3 |
| HDD capacity | 240GB SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4000 + nVidia Quadro K1000M 2GB DDR3 128-bit |
| Sound Card | integrated |
| Network | LAN 10/100/1000Mbit, WiFi, Bluetooth |
| Optical drive | DVD |
| Ports | 1 ExpressCard/54, 3 USB 2.0, 2 USB 3.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, 1 SmartCard, |
| Operating system | Windows 7 PRO 64-bit |
| Battery | Li-Ion from 30min to 1-2h (we test them for 30 minutes without a power supply ) We give 30 day of warranty for PSU and battery |
| Keyboard | QWERTY PL/US (stickers) |
| Power supply | Yes |
| Grade | VeryGood optical state but you can see that it has been used |
| Warranty | 12 months |
