Wiele osób uważa, że laptopy z reguły nie wymagają zbyt wiele pielęgnacji i konserwacji. Wystarczy trzymać je z dala od ognia i wody, uważać, aby nie upadły i… to by było na tyle. W rzeczywistości jednak możesz zrobić znacznie więcej, aby sprzęt działał niezawodnie przez lata.
Zadbaj o baterię laptopa
Na początku bateria w Twoim laptopie trzymała przez długie godziny, a teraz ładowarkę musisz mieć zawsze pod ręką? Może to być wina jej niepoprawnej eksploatacji. Aby uniknąć przedwczesnego spadku efektywności pracy ogniw baterii:
- nie trzymaj baterii podpiętej do ładowarki, gdy proces ładowania się zakończy,
- unikaj zbyt krótkich cykli ładowania – np. takich, w których podładowujesz baterię z 80 do 100% - liczba cykli ładowania, które może przejść bateria jest ograniczona,
- unikaj zbyt częstego rozładowywania baterii do zera – nowoczesne baterie nie wymagają już „formowania”, a zbyt długie cykle baterii są także dość szkodliwe.
Pamiętaj: te zasady dotyczą zarówno nowych laptopów, jak i tych poleasingowych, które są oferowane m.in. przez Pro4IT. Dowiedz się więcej o poprawnej eksploatacji baterii.
Prawidłowa cyrkulacja powietrza w laptopie
Poważnym zagrożeniem dla Twojego laptopa jest niesprawnie działająca wentylacja. Dysk, procesor oraz inne podzespoły pracują bardzo intensywnie, gdy komputer jest włączony. Im bardziej zaawansowane zadania wykonujesz, tym wyższe natężenie pracy hardware’u w Twoim notebooku, a co za tym idzie – tym gorętsze jego wnętrze. Przegrzaniu sprzętu zapobiega oczywiście sprawnie działająca wentylacja. Aby jednak funkcjonowała poprawnie, pamiętaj, aby:
- unikać stawiania laptopa na miękkich powierzchniach, np. na kocu, pościeli itp. - mogą „zatkać” otwory wentylacyjne, uniemożliwiając sprawne chłodzenie. Jeżeli chcesz korzystać z urządzenia np. w łóżku, wyposaż się w specjalną podstawkę lub stolik;
- regularnie czyścić wentylację laptopa, sięgając po sprężone powietrze – to bezpieczny, domowy sposób czyszczenia komputera przenośnego, który pozwoli Ci wydłużyć życie sprzętu.
Bezpieczny transport laptopa
Laptopy to z założenia komputery przenośne. Jeśli i Ty zabierasz ze sobą notebooka – np. do pracy czy na uczelnię – koniecznie zapewnij mu odpowiednie warunki transportowe. Najlepiej sprawdzi się torba lub plecak z kieszenią przystosowaną do jego przenoszenia – dopasowaną do rozmiaru Twojego laptopa. Pomoże zamortyzować ewentualne wstrząsy i zapobiegnie przypadkowemu wysunięciu się urządzenia. Pamiętaj również, że urządzenie najlepiej wyłączyć na czas przewożenia z miejsca na miejsce (a nie wprowadzić w stan uśpienia).
Prawidłowe czyszczenie laptopa
Czyścić warto nie tylko wspomnianą już wentylację, ale również wnętrze laptopa – a zwłaszcza klawiaturę oraz matrycę. To ważne z punktu widzenia estetyki oraz higieny. Pamiętaj jednak, że niewłaściwie przeprowadzone czyszczenie laptopa może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Zadbaj więc, aby:
- korzystać z przystosowanych do tego środków – ze sprężonym powietrzem oraz sprayami czyszczącymi dedykowanymi dla notebooków na czele,
- nie używać do czyszczenia matrycy popularnych płynów do szyb – ekrany ciekłokrystaliczne mogą zostać uszkodzone w wyniku kontaktu z nimi,
- używać wyłącznie lekko zwilżonych, miękkich szmatek – nadmiar wody może przedostać się do wnętrza urządzenia i wywołać zwarcie.
Jak otwierać laptopa?
Częstą usterką laptopa jest uszkodzenie mechanizmu otwierania i zamykania lub zawiasów ekranu. Aby zmniejszyć ryzyko powstania tej usterki, zawsze otwieraj urządzenie, chwytając za środek matrycy. Dzięki temu nie „wyrwiesz jej z zawiasów”.
Pamiętaj także, aby:
- przenosząc otwartego laptopa, trzymać go za spód, a nie za ekran,
- nie trzaskać klapą laptopa, zamykając urządzenie.
Trzymając się tych kilku wskazówek, zyskujesz pewność, że Twój laptop przetrwa znacznie dłużej.
Mateusz G
lubie ftorkowy kubełek KFC w środe
ZWelny
Ciekawe wskazówki. Na pewno przed zakupem trzeba wiedzieć, co będzie najlepszą opcją dla nas. U mnie jako ochrona świetnie sprawdza się wełniany pokrowiec Produkty z wełny na laptopa. Jest dokładnie taki, jakiego potrzebowałem.